Zagrożenia dla kota w domu

Zagrożenia dla kota w domu

05-02-2024

Gdy w domu pojawia się zwierzę, gospodarze muszą zmienić wiele domowych zwyczajów. We współczesnym domu na małego pupila czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Dotyczy to szczególnie ciekawskich i tak wszechobecnych kotów.

Istnieje wiele opowieści o tym, jak przez nieuwagę gospodarza zostało narażone zdrowie i życie kota. Tylko dlatego, że człowiek w porę nie zamknął drzwi, nie wyłączył żelazka, nie zabezpieczył okna siatką ochronną, nie zatrzasnął na czas drzwiczek pralki lub po prostu zostawił gorącą herbatę na krawędzi stołu. Głównym powodem takich sytuacji jest brak naszej czujności, a nie niezdarność czy głupota zwierząt!

Pralka

Już od małego, zwierzęta wybierają sobie najbardziej przytulne miejsce w domu. Nie zawsze jest to specjalnie legowisko dla kota. Często kot zajmuje miejsce, zupełnie dla niego nie przeznaczone. Kot nie zdaje sobie sprawy z poważnego zagrożenia jakie może mu się przytrafić. A gospodarze nawet nie podejrzewają, że pupil może tam spać.

Pralka jest lubianym miejscem przez domowe koty. Zwierzęta często pragną tam wejść, a czasami właściciele nie sprawdzają bębna i włączają pralkę skazując zwierzaka jeśli nie na śmierć to na poważne obrażenia ciała i ogromny stres. To samo tyczy się suszarek i zmywarek. Takie urządzenia trzeba sprawdzić, zanim się włączy. Nawet kosz z brudną bielizną należy dokładnie sprawdzić, zanim rzucimy nową porcję ubrań, bo tam może leżeć twój pupil.

Kuchnia

Kuchnia jest miejscem w domu, w którym koty spędzają dużo czasu. Spowodowane jest to pachnącym jedzeniem. Podczas gotowania koty ocierają się o nogi człowieka lub siedzą obok kuchenki. Jeśli gotuje się lub smaży aromatyczna rybka to kot, chętnie spróbuje ściągnąć na podłogę kawałek. Zrobi to, gdy właściciel odwróci się lub wyjdzie na parę minut. To właśnie w tym momencie może wydarzyć się coś najgorszego.

Kot może zrzucić też na siebie czajnik z wrzątkiem lub garnek z zupą. Może spaść nóż lub widelec ze stołu. Może wspinać się na płytę i mocno poparzyć. Czasami zdarza się, że kot chcąc szybko ukraść przysmak połyka go z kawałkiem folii lub opakowania z tworzywa sztucznego. Często taka sytuacja może doprowadzić do poważnych problemów z przewodem pokarmowym.

Bardzo duże zagrożenie stanowi śmietnik bez pokrywy, jeżeli nie jest w specjalnym, zamkniętym pomieszczeniu. Kot na pewno wyciągnie stamtąd odpady, co może doprowadzić do niebezpiecznego zatrucia. W takich sytuacjach właściciele najczęściej nawet nie wiedzą co było przyczyną złego stanu zdrowia ich pupila. Dlatego nie potrafią powiedzieć lekarzowi, co tak naprawdę się stało.

Drzwi i bramy

Koty chodzą bardzo cicho, prawie ich nie słychać. Wchodząc do mieszkania właściciel może nie usłyszeć, że kot wyszedł na klatkę schodową. W tej sytuacji zwierzę może się zgubić lub zranić przez uderzenie drzwiami. Nie należy mocno trzaskać drzwiami, jeśli w twoim domu mieszka kot. Oprócz tego koty lubią siedzieć na krawędziach drzwi, więc zanim je otworzysz lub zamkniesz, koniecznie sprawdź, czy nie ma na górze zwierzaka.

Nie warto zapominać o małych drzwiczkach. Jeśli masz zamykane szafy lub meble z przesuwanymi drzwiami, należy pilnować, aby twój pupil nie był nimi przytrzaśnięty. To samo dotyczy rozkładanej sofy, która może mocno ścisnąć kota, zagrażając jego życiu.

Przewody

Coraz częstszym obiektem kociego zainteresowania i wspaniałej zabawy są przewody. Jeśli widzicie, jak zwierzę gryzie kabel, od razu wyciągnijcie go z gniazdka sieciowego! Jeśli wyciągniecie przewód z pyska zwierzęcia to zwierzę może potraktować to jako zabawę co spowoduje jeszcze intensywniejsze gryzienie kabla. Jeśli przegryzą przewód, mogą zostać porażone prądem elektrycznym.

Lekarstwa

Przechowywane w domowej apteczce leki nie powinny być dostępne dla kota. Wiele leków może okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt, np. paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Nalewka z waleriany też nie powinna stać w miejscu dostępnym, ponieważ jest dla kota środkiem narkotycznych. Oprócz tego, zwierzę może bawić się termometrem lub innymi szklanymi przedmiotami, które mogą spowodować rozcięcia i utratę znacznej ilości krwi.

Wentylator

Jeśli w domu mieszka kot to wentylatory powinny być zakryte. Ogromny ruszający się przedmiot na pewno zainteresuje zwierzaka. Jeżeli wsunie tam łapę lub nos, może to doprowadzić do bardzo poważnego urazu. Nawet jeśli wentylator zwierzaka nie będzie interesował, należy dotknąć go jego ogonem (na drugi raz nie podejdzie). Złamanie ogona jest poważną raną dla zwierzęcia, dlatego chrońcie swojego czworonoga od takich zdarzeń.

Okna

Otwarte okna i balkony stanowią szczególne zagrożenie dla kotów. Wielu właścicieli myśli, że jeśli zwierzę zawsze siedziało na krawędzi okna i ani razu nie spadło, to już się to nie wydarzy. Mimo tego, że koty są bardzo zręczne mogą stracić równowagę i spaść z okna. Chyba nie trzeba mówić, że takie upadki nie kończą się niczym dobrym. Aby uniknąć takiej sytuacji, koniecznie kup plastikową lub metalową siatkę bezpieczeństwa. Zwykła moskitiera się nie nadaje. Kot może przycisnąć ją łapami i ona spadnie. Kota nie należy wypuszczać na przeszklony balkon.

Należy wspomnieć o plastikowych oknach otwieranych od góry do środka pomieszczenia. Taka pozycja ramy, może być bardzo niebezpieczna dla Twojego zwierzaka. Próbując wyjść przez dziurę, zwierzęta często zaklinowują się w środku. Jeśli właścicieli nie ma w domu lub długo nie wchodzą do pokoju, to zwierzak może umrzeć. Najlepiej w takich oknach zamontować specjalny kontroler, który pozwali otwierać okno na kilka centymetrów, aby głowa zwierzaka nie mogła się przedostać. Jeśli chcesz dobrze przewietrzyć pokój, warto w tym czasie trzymać kota w innym pomieszczeniu.

Akwarium

Podobnie jak w przypadku z wentylatorem, jeśli w domu jest kot to akwarium należy koniecznie zakryć. Zapobiegajcie wpadnięciu kota do wody. Należy zadbać, aby żadne oświetlenie nie wpadło do wody, gdyż może to doprowadzić do porażenia prądem.

Przeczytaj także: Jak wychować kota?

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!