Jak pielęgnować sierść psa?

Jak pielęgnować sierść psa?

04-01-2024

Żeby pies dobrze wyglądał i dobrze się czuł, potrzebuje nie tylko prawidłowej diety, ale również zabiegów pielęgnacji sierści. Jednakże zwierzęta się różnią, dlatego też ich owłosienie potrzebuje różnej pielęgnacji. Zanim zaczniecie czesać czy strzyc swojego pupila, należy upewnić się czy jest mu to potrzebne.

Aby wybrać sposób właściwej pielęgnacji sierści psa, określić jak często należy ją myć, strzyc i czesać, trzeba ustalić typ sierści. Podstawową szatę psa stanowią włosy ościste, zarówno długie jak i krótkie (bardziej szorstkie). Delikatne krótkie włosie – to podszerstek, który zapewnia ciepło. To właśnie podszerstek zmienia się podczas linienia.

W zależności od rasy, u psa dominują różne typy włosia. Któregoś z nich może w ogóle nie być, na przykład Yorkshire Terrier nie ma podszerstka, ma tylko ościste włosy, natomiast u Grzywacza na ciele nie ma ościstych włosów, i tylko w niektórych miejscach jest trochę podszerstka.

Czy wszystkie psy linieją?

Dwa razy w roku u psów następuje linienie – zmiana owłosienia uwarunkowana sezonowymi zmianami temperatur i długością dnia. Wiosną organizm przygotowuje się do nadejścia ciepła, dlatego szata zwierzęcia staje się lżejsza. Jesienią jest odwrotnie: sierść staje się grubsza, żeby zwierzę mogło odpowiednio się ogrzewać w okresie zimy.

Podczas linienia trzeba częściej i staranniej dbać o sierść zwierzęcia. Jeśli starej sierści nie wyczesywać, to w okolicach grzbietowych psa może ona nabrać czerwonawego koloru. Kąpiel zapewnia jedynie czystość sierści, natomiast usunięcie martwego włosia i podszerstka może zagwarantować tylko wyczesywanie.

Oprócz sezonowego linienia, u psów obserwuje się również linienie spowodowane wiekiem. Występuje one, gdy szata szczeniaka zmienia się w szatę dorosłego psa. Właśnie dlatego maluchy trzeba czesać codziennie niezależnie od ich rasy. Dodatkowo, do linienia często dochodzi u samic po zakończeniu karmienia mlekiem.

Są też rasy psów, które praktycznie nie linieją, dlatego właściciele muszą "pomagać" im w tym. Sierść takich zwierząt trzeba koniecznie odnawiać przy użyciu specjalnych narzędzi. Na przykład Pudle, Belington i Kerry blue terrier wymagają regularnego strzyżenia. Sierść niektórych gatunków terierów trzeba wyszczypywać.

Od razu należy zaznaczyć, że jeśli pies należy do wystawowych, to nie można go strzyc jak popadnie i bardzo ważne jest, aby zachowywać zarysy "fryzury" psa zgodnie ze standardami jego rasy. Jeśli nie wiecie, jak ma być ostrzyżony wasz pies, to najlepiej zwrócić się do specjalisty od strzyżenia psów.

Ważnym czynnikiem decydującym o stanie szaty zwierzęcia jest dieta i terminowe zażywanie witamin. Na przykład brak witaminy A w organizmie zwierzęcia powoduje matowienie włosów i przetłuszcza skórę. Brak witaminy B2 i B3 powoduje zaczerwienienie i złuszczanie skóry oraz wypadanie włosów i przebarwienia. Nieprawidłowy wzrost włosów może być też spowodowany brakiem białka w pokarmie, natomiast do zaburzeń pigmentacji może doprowadzić brak takiego ważnego minerału, jakim jest miedź.

Pielęgnacja w zależności od typu sierści

Sierść psa można warunkowo podzielić na sześć typów. Różnią się one pod względem gęstości i długości, jak również tym, jaki rodzaj włosów przeważa w szacie zwierzęcia lub też odwrotnie, jakiego włosia brakuje. W zależności od tego wybiera się określone grzebienie i szczotki, decyduje się o regularności mycia i strzyżenia oraz o innych zabiegach pielęgnacyjnych.

"Zwykła sierść" pokrywa Owczarki Niemieckie, Labradory, Husky i Szpice. Mają one szatę średniej gęstości i długości, włosy ościste rosną w podobnym tempie z podszerstkiem. Takie zwierzęta obowiązkowo należy szczotkować, natomiast skawalone włosy i ogon przeczesywać grzebieniem, a podczas linienia warto używać drucianej szczotki. Kąpać takiego psa wystarczy dwa razy w roku w okresie linienia. Jeśli jest to zwierzę wystawowe, to oczywiście kąpać go należy częściej. Jeżeli chodzi o strzyżenie, to ten zabieg należy przeprowadzać tylko czasami i gdy jest to konieczne. Wyszczypywania włosia takie zwierzęta nie potrzebują.

Długa sierść. Włosy ościste takich zwierząt są bardziej miękkie i dłuższe niż u psów ze zwykłym typem owłosienia, ale mają one znacznie mniej podszerstka. Posiadaczami takiej szaty są np.: Charty, Setery, Collie i Pekińczyki. Te psy koniecznie trzeba codziennie szczotkować grzebieniem, przez co najmniej 10-15 minut. Sierść na łapach trzeba podcinać, inaczej tworzą się na niej kołtuny, zbiera się błoto i ciernie. Ważne jest także, aby przyciąć włosy na uszach i wokół nich, ponieważ w tej części włosy mogą się splątywać. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na czesanie sierści w okresie linienia tych psów, inaczej martwy podszerstek będzie zaciskać się między włoskami ościstymi, tworząc wojłokowe poduszki i sploty. Wielu właścicieli takich zwierząt po czesaniu nie wyrzuca sierści, a zbiera ja, aby następnie wykorzystać do przędzenia. Pasy z psiej sierści są bardzo pomocne przy bólach stawów i kręgosłupa, w przypadku zapalenia korzonków nerwowych, osteochondrozy, zapalenia stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Gładka sierść. Włosy ościste są bardzo krótkie, podszerstek również jest minimalny. Taką szatą mogą pochwalić się Boksery, Jamniki, Buldogi, Dobermany i wiele innych ras. Sierść tych zwierząt należy czesać, a raczej wygładzać szczotką-rękawicą, szczotką do masażu lub szczotką ze szczeciną jak do czyszczenia ubrań. Wyszczypywanie nie jest potrzebne. Podczas linienia bardzo ważne jest, aby martwą sierść tych zwierząt wyczesywać codziennie, w przeciwnym razie będzie ona gromadzić w dużych ilościach na dywanach i meblach.

Kręcona nieliniejąca sierść. To szata Pudli, Cocker spanieli, Bedlingtonów i Kerry blue terrier'ów. Mniej niż u wszystkich innych psów narażona na proces linienia jest sierść Irlandzkiego wodnego spaniela. Takie zwierzęta należy regularnie strzyc i kąpać raz na 2-3 miesiące, stosując specjalne szampony i odżywki. Jeśli się tego nie robi, to ich sierść będzie bardzo źle się odnawiać i nieubłaganie skawalać się w kołtuny, co gwarantuje zły stan skóry zwierzęcia. Jeśli kołtun jednak powstał, trzeba jego "rozwiązać" palcami, a jeśli się nie uda, to należy po prostu wyciąć go nożyczkami. Zwierzęta z kręconą sierścią trzeba przyuczać do wyczesywania, kąpania i strzyżenia już od najmłodszych lat, począwszy od wieku 14-15 tygodni. Jeśli szczeniaka nie przyuczyć na czas do takich zabiegów, to w dorosłym wieku będzie mu trudniej je znosić.

Szorstka sierść. To najtrudniejsza szata w pielęgnacji, trudno ją strzyc, czesać, myć i utrzymywać w dobrym stanie. Na takich włosach często tworzą się kołtuny, a także zbiera się kurz, ciernie i inne zanieczyszczenia. Szorstką sierść ma większość Terierów, Sznaucerów, Borderów, Foksów, a także w Brabantczyków i Gryfoników. Szata tych zwierząt jest podobna do drutu, dlatego też potrzebuje częstych i starannych zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść trzeba przecinać za pomocą specjalnej maszynki, a także wyszczypywać. Nie zapominajcie również o kąpieli z użyciem mleczka i balsamu.

Nietypowa sierść. Są to psy, które nie pasują do żadnej z powyższych grup. Takie zwierzęta potrzebują indywidualnego podejścia do pielęgnacji szaty. Na przykład Yorkshire Terierów nie mających podszerstka, należy nie tylko kapać z użyciem specjalnych szamponów, ale również regularnie strzyc. Włosy tych zwierząt rosną bardzo szybko, w wyniku czego mocno się plączą. Nagie psy również potrzebują pielęgnacji, ale tutaj mowa raczej o myciu skóry.

Do tego typu należą Shar pei. Ich sierść wymaga zwykłej pielęgnacji, jak w przypadku bezwłosych psów. Natomiast fałdy trzeba pielęgnować oddzielnie. Trzeba je dokładnie przecierać po spacerze lub kąpieli, aby nie gromadziły się tam zanieczyszczenia lub nie powstawały odparzenia.

Nietypową sierścią mogą pochwalić się również Komondor i Pule. Szaty takich zwierząt nie można rozczesać, ale żeby w niej nie tworzyły się kołtuny, pasma należy regularnie rozdzielać i dbać, aby nie gromadził się w nich brud i ciernie.

Dbając o sierść swojego domowego zwierzaka będziecie zawsze mogli podziwiać nie tylko jego wygląd, ale także dobry nastrój psa, ponieważ od stanu szaty zależy jego poczucie wygody.

Przeczytaj także: Podstawy wychowania szczeniaka

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!