Podstawy wychowania szczeniaka

Podstawy wychowania szczeniaka

28-01-2021

Często zdarza się, że szczeniak gryzie, wykazuje agresję i w ogóle zachowuje się niewłaściwie. Wskazówki zawarte w tym artykule pozwolą wam uniknąć typowych błędów w wychowaniu zwierzaka.

Ćwiczenie 1.

Gdy szczeniak przyzwyczaja się do nowego otoczenia i zaczyna swobodnie się bawić, trzeba przekonać go do spokojnego zachowania. Należy robić to podczas posiłków i najlepiej wybrać w tym celu coś smacznego, np. większą kość z mięsem. Od razu należy zaznaczyć, że kość to nie jest jedzenie dla psa, używać jej będziemy tylko w ramach ćwiczeń.

Zabieramy szczeniakowi kość, pies patrząc na właściciela, myśli: ,,Po co jemu moja kość?'. Następnie zwracamy kość psu. Powtarzamy to ćwiczenie, dając do zrozumienia zwierzęciu, że ta kość nie jest nam potrzebna, a tylko ją obejrzymy i oddamy. Wasz pies szybko się do tego przyzwyczai.

Ćwiczenie 2.

Podczas gdy pies je karmę z miski, Wy mieszacie ją ręką. Pies nie powinien zwracać na to uwagi. Próbę jego agresji tłumimy natychmiast i surowo. Klaps powinien wystarczyć, ale musi być on stanowczy aby szczeniak poczuł kto tu jest szefem i nigdy więcej nie miał ochoty powtórzyć wybuchu agresji w stosunku do Was lub kogokolwiek z członków rodziny.

Wielu hodowców psów źle interpretuje agresję u szczeniaka broniącego swojej pozycji. Agresja ta, według właściciela powinna zrobić z psa dobrego opiekuna i stróża. Ale to tak nie działa. Pies dorośnie i zacznie gryźć swojego pana właśnie z powodu tego błędnego myślenia.

Ćwiczenie 3.

Wrodzonym odruchem u psów jest łapanie zdobyczy. Podczas zabawy pies biega, chwyta, gryzie Was za nogę. On nie rozumie, że Was to boli - trzeba mu to wyjaśnić. Jak? Dać łagodnego klapsa w pysk, ale nie za mocno, ponieważ on przecież bawi się z Wami, nie chcąc wyrządzić żadnej krzywdy. Jeśli znowu spróbuje ugryźć, powtarzamy klapsa trochę mocniej, dopóki nie zrozumie, że to że Was gryzie wcale się Wam nie podoba. Pies musi wiedzieć, że zawsze będzie tak jak Wy chcecie, a nie tak jak on chce.

Za agresywne zachowanie wobec członków rodziny należy stanowczo karać, aby pies zrozumiał, że gryzienie czy warczenie na kogokolwiek w rodzinie jest ZABRONIONE! Należy dać psu klapsa. We wszystkich innych sprawach wychowawczych czy szkoleniowych psów bić NIE WOLNO! Jeśli będziemy 'ganić' psa za jego wybryki, których w okresie jego dorastania będzie nie mało, wyrośnie z niego tchórzliwy pies. Można go po prostu łagodnie skarcić lub powiedzieć coś do niego wyższym tonem - otrzymamy efekt ten sam, ale nie spowoduje to tchórzostwa w przyszłości.

Pamiętajmy, aby nie dać skrzywdzić maleństwa – ani ludziom, ani zwierzętom. Nawet jeśli jest dużych rozmiarów, to do 1,5 roku jest jeszcze dzieckiem. Chrońcie go, a on będzie Wam oddany i będzie Was kochał. Nie pozwólcie ludziom, aby wyrządzali krzywdę Waszemu psu. Wzrost agresji u psów jest poważnym i niebezpiecznym problemem. Szkolenie pupila należy rozpocząć, gdy ten skończy półtora roku. I zaufać w tej kwestii można tylko bardzo doświadczonemu instruktorowi.

Przeczytaj także: Jaki dobrać odpowiedni kaganiec dla psa?

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!