Jaki dobrać odpowiedni kaganiec dla psa?

Jaki dobrać odpowiedni kaganiec dla psa?

06-01-2023

Obecnie mamy duży wybór kagańców dla dużych psów, które są wykonane z różnych materiałów. Mogą one być wykonane z syntetycznych tkanin, plastiku, skóry, metalowej siatki lub z kombinacji tych materiałów.

Rodzaje kagańców według przeznaczenia:

1. Weterynaryjne – zazwyczaj jest to kaganiec wykonany z syntetycznej tkaniny lub skóry. Taki wyrób szczelnie obejmuje pysk psa i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas badań weterynaryjnych lub innych zabiegów, podczas gdy kaganiec wykonany z metalu w przypadku ruchliwego zwierzęcia może wyrządzić krzywdę osobom z otoczenia. Ponieważ kaganiec weterynaryjny zakładany jest na krótki okres, to musi on być bezpiecznie i dokładnie zamocowany. Pies nie powinien mieć możliwości, aby samodzielnie zdjąć kaganiec. Pysk psa również powinien być zamknięty, aby wykluczyć możliwość zaczepienia zębami personelu medycznego podczas zabiegu

2. Spacerowe – są to kagańce-siatki wykonane z tworzyw sztucznych, skóry lub metalu. Ich optymalna konstrukcja pozwala psu na dłuższe noszenie kagańca bez uczucia dyskomfortu. Należy pamiętać, że im szersze oczka siatki, tym lepsza cyrkulacja powietrza, a więc pies nie dostanie udaru cieplnego w gorącej porze roku. Wtedy jednak zwiększa się prawdopodobieństwo zjedzenia drobnych kawałków pokarmu z ziemi

    a) plastikowy kaganiec-siatka jest wystarczająco lekki, spełniający swoją funkcję w każdych warunkach pogodowych i stosunkowo niedrogi, którego głównym minusem jest niewystarczająca wytrzymałość (jest to bardzo ważne w przypadku dużych i agresywnych psów, ale nie tak bardzo istotne w przypadku psów drobnych)

    b) skórzany kaganiec-siatka też jest dość lekki. Skóra nie wychładza się podczas mrozów, co wyklucza możliwość odmrożenia pyska. Jak każdy kaganiec wymaga on specjalnej pielęgnacji: od wody i śliny na skórze powstają zgrubienia. Ponadto kaganiec ten niezbyt dobrze zachowuje swój kształt. Oznacza to, że można go wygodnie nosić w torbie, ale zwisający na pysku psa, może sprawiać zwierzakowi dyskomfort

    c) metalowy kaganiec to uniwersalny i sprawdzony rodzaj kagańca. Zazwyczaj jest on wykonany ze stalowej siatki z chromowaną powłoką. Czasami w przedniej części znajduje się dodatkowa drobna siatka, która zabezpiecza psa przed podnoszeniem pokarmu z ziemi. Kaganiec ten nie traci swojego kształtu, a odpowiednio dobrany dobrze leży na pysku psa i nie przeszkadza mu. W gorącej porze roku szerokie otwory w siatce nie przeszkadzają w wymianie powietrza. W tym kagańcu psa można także poić. Jednak w przypadku minusowych temperatur lepiej, aby kaganiec albo miał specjalną skórzaną wkładkę, która chroni nos i wargi psa od odmrożenia, albo miał plastikową powłokę na całej powierzchni siatki. Metalowe kagańce są dość ciężkie, dlatego też pies w nim nawet nieumyślnie może wyrządzić sobie krzywdę. Dlatego ich obsługa wymaga nieco więcej uwagi właściciela.

Zamknięte, skórzane lub plastikowe kagańce można również używać do spacerów, ale z pewną ostrożnością. Małe otwory nie dają przepływu powietrza i nie schładzają psa. To oznacza, że w czasie upałów zwierzę może dostać udaru słonecznego. Także w czasie wzmożonej aktywności fizycznej lub silnych emocji, wewnątrz kagańca będzie zbierała się ślina, co zwiększy dyskomfort zwierzęcia. Jednak zamknięta konstrukcja takich kagańców wyklucza możliwość przypadkowych ugryzień.

3. Pracownicze – są to specjalne kagańce, w których psy strzegą porządku publicznego. W tych kagańcach pies nie czyni sprawcy otwartych obrażeń od ugryzienia, ale siła z jaką zwierzę atakuje człowieka daje możliwość dość szybkiego unieszkodliwienia. Zazwyczaj jest to skórzany kaganiec z metalową płytką w przedniej części. Płytka podczas walki nie tylko chroni psa przed zranieniem, ale również daje dodatkowy ciężar podczas ataku. Kaganiec powinien być wykonany i dostosowany do wszystkich cech anatomicznych głowy i pyska konkretnego psa, aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo. Aby pies mógł korzystać z takiego kagańca, potrzebne jest specjalne szkolenie i trening.

4. Kaganiec-uzda jest szczególnym rodzajem kagańca, podobnym do uzdy dla koni. Według teorii jego stosowania, pies idzie tam, gdzie patrzy jego głowa. Oznacza to, że ciągnąc psa za smycz, przymocowaną do kagańca, właściciel może swobodnie nim sterować.


Czy kaganiec chroni przed zatruciem?

Kaganiec nie chroni przed zatruciem. Nie możemy zamknąć psu pyska tak, aby on zupełnie nie mógł jego otwierać. Jest to jeden z głównych narządów, za pomocą którego zwierzę może się chłodzić, i jest to jedyny narząd, dzięki któremu może oddychać. Brutalnym postępowaniem byłoby ciągłe wyprowadzanie zwierzaka w kagańcu, pozbawiając go zabaw i możliwości poznawania otaczającego świata.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć wyjście z takiej sytuacji. My, jako właściciele psów, jesteśmy odpowiedzialni za żywą istotę i musimy zapewnić jej maksymalne bezpieczeństwo. Dlatego głównym zadaniem jest nauczenie zwierzęcia niebrania niczego z ziemi. Należy stale obserwować psa, zabawiać go, nie tracić z pola widzenia. Musimy być zawsze gotowi do działania w sytuacji awaryjnej, gdy liczy się każda sekunda, która może zadecydować o życiu ukochanej istoty. W głębokim, dobrze zamkniętym, skórzanym kagańcu pies nie będzie w stanie nic podnieść z ziemi. Ale czy będzie zadowolony z takiego spaceru?


Właściwy wybór kagańca

Zazwyczaj każda firma, która zajmuje się produkcją kagańców, ma swoje odpowiednie pomiary, które należy zdjąć z psa, aby prawidłowo dobrać rozmiar kagańca. Oto podstawowe pomiary:

1 - długość pyska,

2 - obwód pyska,

3 - odległość od oczu do potylicy psa,

4 - obwód szyi,

5 - szerokość pyska,

6 - wysokość pyska.

Należy wziąć pod uwagę rasę psa, ponieważ cechy anatomiczne budowy pyska mogą się różnić w stosunku do innych psów. Bardzo ważne jest, aby przymierzyć psu kaganiec w celu jego odpowiedniego dopasowania. Tylko wtedy możemy zobaczyć, czy on pasuje, czy też nie. Kaganiec nie powinien uciskać nosa, wchodzić pod oczy, zsuwać się z głowy lub dawać psu możliwość samodzielnego jego ściągnięcia. W miejscu styku z pyskiem kaganiec powinien mieć miękką uszczelkę, która uniemożliwi powstawanie otarć na skórze zwierzaka. Pies musi mieć możliwość otworzenia pyska i oblizania sobie nosa.


Z jakiego materiału wybrać kaganiec?

Wybór materiału zależy od celów, do jakich ma służyć. W przypadku młodego psa lub szczeniaka najlepszym wyborem będzie kaganiec z tworzywa sztucznego i kaganiec-siatka. Jest lekki, dobrze zachowuje kształt, umożliwia dobrą wymianę powietrza w czasie upałów, nie sprawia problemów zwierzęciu w czasie mrozów. Łatwo o niego dbać. Jednak szczeniak szybko rośnie i kaganiec bardzo szybko staje się dla niego za mały, aczkolwiek plastikowe kagańce są stosunkowo niedrogie, dlatego też pod tym względem są korzystne. Sprawdzają się one również w przypadku drobnych psów oraz wtedy, gdy jakość i wytrzymałość materiału nie ma tak dużego znaczenia.

W czasie spacerów z dużymi psami warto używać kaganiec z drutu stalowego, powlekanego tworzywem sztucznym. Doskonała wentylacja w lecie komponuje się z plastikową osłoną, sprawdzającą się podczas ujemnych temperatur. Pies może w nim pić. Kaganiec nie odkształca się, przez co też nie przeszkadza psu.

W przypadku psów, które „pracują’’, najlepszym będzie skórzany kaganiec z metalową wkładką. Nie jest on przeznaczony do długotrwałego noszenia, ale dobrze sprawdza się podczas służby psów.

Do wykonywania weterynaryjnych i pielęgnacyjnych zabiegów (np. obcinanie pazurów) najlepszym rozwiązaniem będzie kaganiec z syntetycznej tkaniny. Jest on lekki, szybko się zakłada i zdejmuje, uniemożliwia psu zaatakowanie ludzi i wyrządzenia im krzywdy. Kaganiec ten należy zakładać tylko na krótki czas, bowiem kształt kagańca uniemożliwia psu normalne otwieranie pyska, na skutek czego podczas upałów zwierzę może dostać udaru słonecznego.

Najbardziej wygodnym dla psa kagańcem jest ergonomiczny kaganiec z drutu stalowego, powlekanego sztucznym tworzywem. Kształt, który rozszerza się symetrycznie w kierunku nosa, daje psu możliwość otwierania pyska tak szeroko, jak bez kagańca. Duże otwory w siatce zapewniają dobrą wentylację, a plastikowa osłona chroni zwierzę przed odmrożeniem. Kaganiec ten jest łatwy w pielęgnacji. Psa można zostawiać w kagańcu na dłuższy czas. Pies może w nim swobodnie pić. Jednak zwierzę powinno być przyzwyczajone do takiego kagańca, gdyż istnieje możliwość, że pies może wyrządzić krzywdę innym.

Kagańce, które nie zachowują kształtu (szmaciane, z miękkiej skóry) nie są wygodne dla psa, ponieważ przeszkadzają mu: mogą uciskać, pod materiałem może zbierać się ślina, co także sprawia dyskomfort. Takie kagańce można używać tylko przez krótki czas.


Czy wszystkie psy muszą mieć kaganiec?

Zgodnie z prawem, jeśli pies znajduje się na liście niebezpiecznych ras, w miejscach publicznych powinien nosić kaganiec. Natomiast psy z krótkim pyskiem wymagają szczególnej uwagi ze strony właściciela, ponieważ budowa ich pyska i bez kagańca utrudnia im normalne oddychanie, dlatego prawidłowy wybór kagańca dla takich psów może okazać się bardzo ważny.

Można kupić kaganiec dla psa każdej rasy i wielkości, począwszy od jamnika po bullmastiffa. Może to być plastikowa, metalowa lub skórzana siatka. Jednak większość właścicieli małych psów preferuje zakup kagańca z syntetycznej tkaniny.

Należy pamiętać o tym, że kaganiec na dużym psie nie ochroni innych przed obrażeniami bez wystarczającej kontroli ze strony właściciela. Mały pies też może spowodować nie mniej poważne obrażenia, szczególnie jeśli chodzi o dzieci.


Jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca

Od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać zwierzę do noszenia kagańca. Nigdy nie należy zakładać kagańca bezpośrednio przed przykrym zabiegiem, a powinno się to robić z wyprzedzeniem. Nie można zdejmować kagańca, kiedy pies sam próbuje to zrobić.

Przede wszystkim należy zwierzę zapoznać z kagańcem. Najpierw dać mu powąchać bez zakładania, a następnie nagrodzić przysmakiem. Następnie należy umieścić poczęstunek w kagańcu albo trzymać go przez otwór i dać psu, aby go sobie wziął. Pies powinien w całości włożyć pysk do kagańca. Zachęcajmy psa za każdym razem, gdy przetrzymuje w nim pysk.

Gdy czas w założonym kagańcu dojdzie do 10-15 sekund, można zapiąć pasy, ale zaraz je zdjąć i dać psu przysmak. Powtórzcie te czynności kilka razy, aż pies przestanie inaczej reagować na przebywanie w kagańcu. Należy stopniowo wydłużać czas przebywania zwierzęcia w kagańcu, dając zachęty w różnych odstępach czasowych.

Teraz można wyjść z założonym kagańcem na spacer. Czas tych spacerów powinno się stopniowo wydłużać. Nie pozwólcie, aby zwierzak samodzielnie ściągał kaganiec. Odwracajcie jego uwagę, chodząc na spacery w nowe, ciekawe miejsca. Zachęcajcie psa odpowiednim nastawieniem do kagańca poprzez smakołyki i pochwały. Próbujecie też sprawić, aby kaganiec kojarzył się zwierzakowi tylko z pozytywnymi emocjami.

Przeczytaj także: Podstawy wychowania szczeniaka

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!