Jak rozpoznać, że kot jest chory?

Jak rozpoznać, że kot jest chory?

15-02-2023

Łatwo poznać, że kot jest zdrowy. W tym stanie jest aktywny, wesoły i przyjazny. Rozpoznanie, że zwierzak choruje, nie jest już takie łatwe. Niechęć do zabaw, ukrywanie się lub brak apetytu jeszcze nie oznacza, że zwierzę jest chore. Jak więc poznać, że kot nie czuje się za dobrze?

Jeden z głównych wskaźników stanu zdrowia zwierzęcia jest nos, a raczej jego temperatura i wilgotność. Rzeczywiście, chory kot zazwyczaj ma gorący i suchy nos. Jednak zdrowe zwierzę, które właśnie się obudziło, też ma taki nos. Ponadto, jeśli zwierzę siedzi w ogrzewanym pokoju lub w pobliżu grzejnika, jego nos również będzie suchy i bardzo ciepły. Istnieją jednak oznaki, będące pewnymi wskaźniki złego stanu zdrowia zwierzęcia.

Ważne jest aby pamiętać, że jeśli zwierzę domowe jest chore lub po prostu źle się czuje, to są co najmniej trzy oczywiste oznaki wskazujące na taki stan. Uważny właściciel od razu zauważy zmiany w samopoczuciu lub wyglądzie zwierzęcia, dziwne zachowania, zmiany codziennych nawyków i preferencji.

Senność i utrata apetytu

Głównym wskaźnikiem choroby jest apatia zwierzęcia: ono ciągle śpi. Przy czym kot nie leży sobie wygodnie rozciągnięty z zadowoloną mordką, a skulony. Ponadto, zwierzę nie reaguje na zawołania właściciela i zaproszenia do posiłku.

Nawiasem mówiąc, w tym stanie apetyt u kotów jest również bardzo słaby lub w ogóle żaden. Jednak bywa też tak, że zwierzę które zaczyna chorować, staje się zbyt aktywne i ciągle chce jeść. Innymi słowy, wszelkie skrajności w tym kierunku powinny zaalarmować właściciela.

Wyraźnym objawem tego, że kot bardzo źle się czuje, jest jego tendencja do ukrywania się w ciemnych, trudno dostępnych zakątkach mieszkania. W tym stanie zwierzę czuje swoją bezbronność i niemożność odparcia ataku ewentualnego wroga, dlatego też stara się ukryć przed światem. Wielu właścicieli błędnie wtedy uważa, że kot po prostu chce być sam i nie powinno się mu przeszkadzać. Istnieje też pogląd, że zwierzę jest w stanie wyleczyć się samo. To nieprawda! Jeśli zwierzę się ukrywa, natychmiast zanieście go do lekarza weterynarii.

Badanie pupila

Jeśli pewne zachowania skłaniają do myślenia o tym, że zwierzę może być chore, trzeba go dokładnie obejrzeć. Przede wszystkim pomacajcie i obejrzyjcie jego sierść. U zdrowego zwierzaka powinna ona lśnić, być miękka i jedwabista. Sierść chorego kota wygląda na suchą, pozbawioną życia i rozczochraną. Jeśli się potarga futro na grzbiecie, to kot powinien "rozprostować" płaszcz za pomocą skurczy mięśni, ale jeśli kot tego nie robi, to najprawdopodobniej źle się czuje.

Nie mniej wyraźnym objawem złego stanu zdrowia jest stan błony śluzowej. Zwykle musi być ona nawodniona, bladoróżowa, bez wrzodów i oznak stanów zapalnych. U chorego kota jest ona albo bardzo blada, albo odwrotnie, zaczerwieniona. W nosie nie powinno być żadnego śluzu, pociemnień czy korków.

Gdy kot dziwnie się zachowuje, nie ma apetytu lub często chodzi do toalety, należy pomacać brzuch zwierzaka. Jeśli kot jest bardzo czuły na nacisk w okolicach przewodu pokarmowego, to natychmiast zdradzi to miauczeniem lub próbą ugryzienia badającej go ręki. Podczas badania pęcherza moczowego można poznać, czy przypadkiem nie jest przepełniony, jednak to nie zawsze udaje się ustalić osobie niezwiązanej z medycyną weterynaryjną.

Ważne jest, aby śledzić ilość i stan wydzielin zwierzaka. Jeśli kot chodzi do kuwety z wypełniaczem, to trzeba zrezygnować na pewien czas z tego rozwiązania i zaopatrzyć się w kuwetę z podwójnym dnem. Pozwoli to oszacować ilość kału i moczu, jak również wykryć obecność lub nieobecność w nich krwi i śluzu. Ponadto, taka postać kuwety pozwoli pobrać odchody zwierzęcia do badań.

Ważne wskaźniki

Tak samo jak u człowieka, u kota temperatura ciała jest wskaźnikiem dobrego lub złego stanu fizycznego. Normalny jej poziom to 38-39 stopni, więc jeżeli wskazówka termometru przekracza 39,5 to należy uznać temperaturę za podwyższoną. Aby zmierzyć temperaturę ciała kota, można użyć tradycyjnego termometru, a najlepiej elektronicznego, dzięki któremu ten proces zajmie mniej czasu.

Aby zmierzyć temperaturę należy posmarować końcówkę termometru wazeliną, a następnie utrzymywać kota w pozycji stojącej lub siedzącej (w pozycji stojącej wygodniej). Następnie trzeba podnieść ogon do góry i delikatnie włożyć sam czubek termometru w odbyt zwierzęcia. Od razu bądźcie Państwo przygotowani do agresywnej reakcji pupila na ten bolesny proces. Najprawdopodobniej sami sobie z takim badaniem nie poradzicie. Należy też pamiętać, że normalna temperatura nie zawsze jest oznaką zdrowia. Wiele chorób u kotów przebiega w normalnej temperaturze.

Bardzo ważnym wskaźnikiem zdrowia zwierząt jest również częstotliwość oddechów. Aby ją określić, należy policzyć liczbę wdechów i wydechów na minutę. Można to zrobić po prostu patrząc na kota albo położyć rękę na piersi zwierzaka. Optymalna liczba oddechów dla kotów wynosi 18-32 razy na minutę.

Ważne jest aby pamiętać, że kocięta oddychają częściej, kotki oddychają częściej niż koty, a także kotki w ciąży, karmiące i duże zwierzęta również oddychają częściej. Przy czym kotki w stanie spoczynku odwrotnie – oddychają rzadziej, a podczas aktywności w czasie upałów lub napięcia nerwowego – częściej. Jeśli podwyższona liczba wdechów i wydechów przekracza 30 i nie jest uwarunkowana żadną z powyższych przyczyn, to najprawdopodobniej zwierzę jest chore.

Jeżeli zaś chodzi o tętno, to ten wskaźnik w przypadku zdrowych kotów powinien wynosić od 100 do 120 uderzeń na minutę. Można zmierzyć go po przyłożeniu ręki do wewnętrznej powierzchni ud kota, w miejscu tętnicy udowej. Jeśli prawidłowo przyłożyć rękę, to pulsująca nić od razu będzie wyczuwalna. Przy czym tętno, tak samo jak częstość oddechów, zależy od pewnych czynników. Na przykład u młodych zwierząt tętno jest wyższe niż u starszych. Podczas upału, aktywności i nadmiernych emocji wskaźnik ten wzrasta. Ponadto w przypadku podwyższonej temperatury ciała rośnie zarówno tętno, jak i częstotliwość oddechów.

Oczywiście ostra utrata lub przyrost masy ciała również może wskazywać na chorobę zwierzaka. Zmierzyć zwierzę jest bardzo łatwo: można je umieścić w torbie i zważyć z użyciem wagi sprężynowej, a następnie obliczyć wagę torby. Można też po prostu stanąć na wadze z kotem na rękach, a następnie odjąć swój własny ciężar. Ważne jest, aby uwzględniać właściwości rasy i oczywiście dietę zwierzaka. W przypadku ostrego przyrostu lub utraty wagi powinno się zmierzyć wszystkie pozostałe parametry (temperaturę, tętno, częstotliwość oddechów).

Aby pupil zawsze był zdrowy, lepiej nie czekać na wystąpienie kilku objawów choroby naraz, a zgłosić się do lekarza już w przypadku wystąpienia jednego z nich. W ten sposób będziecie mogli zidentyfikować problem już na wczesnym etapie jego rozwoju i wyleczyć zwierzaka bez komplikacji jego stanu zdrowia.

Przeczytaj także: Torba dla zwierzaka

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!