Opieka nad kotem bez sierści

Opieka nad kotem bez sierści

18-01-2023

Na widok uroczego sfinksa, chciałoby się dotknąć jego miękkiej, zamszowej skóry. Ale jeśli chcemy mieć takie zwierzę, powinniśmy wiedzieć, że jego pielęgnacja znacznie różni się od pielęgnacji puszystych kotów.

Korzyść z posiadania „łysego” kota jest niewątpliwa. Takie zwierzę nie gubi sierści, nie wymaga czesania i cechuje go większa czystość. W dodatku nie trzeba zmieniać temperatury powietrza w domu, ale też nie powinna ona spadać poniżej 10°C. W przeciwnym razie zwierzę może zachorować.

Dni powszednie

Raz lub dwa razy w tygodniu sfinksa koniecznie trzeba wykąpać. Kąpiemy je w wodzie z szamponem dla dzieci. Zawsze pod ręką musimy mieć twardą gąbkę, którą będziemy używali tylko do mycia zwierzaka.

Po kąpieli zawsze otulamy kota ciepłym kocem i czyścimy mu uszy specjalnymi pałeczkami. W tym celu możemy użyć dowolnego toniku, które pozostawiają przyjemny zapach i nie wywołują alergii u kota.

Manicure kocich pazurów

Raz w miesiącu przycinamy kotu pazurki. Najlepiej zacząć robić to, gdy kotek jest jeszcze mały, czyli około 2 miesiąca życia. Ludzie często pytają dlaczego należy obcinać kotom pazury? Odpowiadamy krótko: „a po co my robimy sobie manicure?”

Pielęgnacja pazurów niezależnie od rasy i długości sierści zwierzęcia nie wyklucza zakupu najróżniejszych obcinaczek. Przecież z przystrzyżonymi pazurkami kot nadal pozostaje kotem. Odruch ostrzenia pazurów i przebierania łapami nie zaniknie. A bawić się ulubionymi zabawkami kot będzie zawsze, nawet mając krótkie pazurki.

Jak ogrzać i otulić kota bez sierści?

Większość sfinksów potrzebuje otulenia. W sklepach zoologicznych jest bardzo duży wybór odzieży dla takich kotów, np. swetry, koszulki. Ale każdy łysy kot jest inny: niektóre lubią się ubierać, a niektóre wręcz przeciwnie. Są też takie, które w ogóle nie chcą się rozbierać.

Ważne jest, aby kupować odzież odpowiedniej jakości. Aby uniknąć reakcji alergicznej u zwierzęcia, najlepiej kupować ubrania z naturalnych tkanin, np. bawełny, i oczywiście obserwować reakcje i stan zwierzaka. Najważniejsze, aby ubranko go nie uczulało.

Zimą, wiosną, latem czy też jesienią koty te lubią spać ze swoimi właścicielami. Przy czym układają się głową na poduszce lub całkowicie wchodzą pod koc. Jeśli Wam to nie przeszkadza, to w porządku. W przeciwnym razie trzeba znaleźć ulubieńcowi ustronne miejsce z ciepłym kocem i poduszką.

Gdy nadchodzi lato, nasze zwierzęta uwielbiają siedzieć na słońcu, a nawet opalać się. Zimą zaś przytulają się do kaloryferów, aby ogrzać się w te chłodne dni. W związku z tym u sfinksa mogą pojawić się oparzenia słoneczne lub oparzenia od kaloryfera. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

Wysypki skórne

W okresie dojrzewania u zwierząt może pojawić się trądzik. W tym przypadku skórę zwierzaka należy przecierać chusteczkami do skóry tłustej. Jeśli umiecie wyciskać pryszcze, to na gołej skórze pójdzie to łatwo - pamiętajcie jednak, aby potem przetrzeć skórę tonikiem. W okresie dojrzewania bardzo ważne, aby nie tylko kąpać koty, ale i stosować różnego rodzaju antybakteryjne chusteczki nawilżające.

Jak widać pielęgnacja łysego kota jest procesem, który wymaga uwagi i regularności. Nie można zaniechać higieny zwierząt. Skóra kotów potrzebuje stałej pielęgnacji, kąpieli i stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych. Spełniając te wszystkie zasady, Wasz pupil będzie zawsze w znakomitej kondycji.

Przeczytaj także: „Jak pies z kotem” – błędy w budowaniu więzi między zwierzętami

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!