Cz.2 „Jak pies z kotem” – błędy w budowaniu więzi między zwierzętami

Cz.2 „Jak pies z kotem” – błędy w budowaniu więzi między zwierzętami

23-03-2021

Aby nie popełniać błędów, które na pewno doprowadzą do konfliktów między zwierzakami, wystarczy przestrzegać kilka poniższych zasad.

Przeczytaj także Część 1. Jak pies z kotem

Zasada 1. Nie zastanawiaj się wcześniej, które ze zwierząt jakie miejsce zajmuje w Waszym życiu. Nie dawajcie do zrozumienia, który z nich jest „kierownikiem”, a który „podwładnym”. Z czasem one same się zorientują. Niech wasze stosunki układają się tak, jak nakazuje samo życie. Przecież te zwierzęta są różne, a zatem możemy różnie je kochać, np. jak syna i córkę.

Zasada 2. Nie trzymajcie zwierząt w różnych pomieszczeniach i nie narzucajcie im czułej przyjaźni. Na początku zwierzaki będą się sobie przyglądały, aby zrozumieć na ile można ufać temu „nowemu”. Dlatego, tak samo jak ludzi, one potrzebują czasu na „dotarcie się”. Nie martwcie się, zazwyczaj ten okres trwa nie dłużej niż tydzień.

Zasada 3. Osądzajcie swoje zwierzęta tylko za ich zachowanie i tylko na nie reagujcie. Często zakładamy, że zwierzę zamierzało zrobić coś złego, podczas gdy nawet o tym nie myślało. Przecież człowiek zawsze wymyśli coś, co nawet do głowy zwierzęciu nie przyjdzie.

Zasada 4. Nie przejmujcie się niezrozumiałym wyczynem swojego zwierzaka. Na przykład psy często biorą w pysk głowę mniejszego od siebie. Nie jest to próba zjedzenia go, wręcz przeciwnie, jest oznaką przyjaźni. One często postępują tak z własnymi dziećmi.

Natomiast kot może „polować” na szczeniaka, aby rozwijać i uczyć go nowych ruchów, jak robią to matki podczas zabaw z dziećmi. Nawet jeśli wydaje się nam, że one zaciekle walczą, to nie spieszcie się ich rozdzielać. Może okazać się, że to po prostu bardzo naturalna inscenizacja z krzykiem, rykami i innymi oznakami walki. Często potem okazuje się, że nikt tu nie ucierpiał.

Zasada 5. Nie zostawiajcie zwierzęcej karmy w dostępnym miejscu. Jedzenie może doprowadzić do konfliktu między zwierzętami. Zwierzę chroni jedzenie, nawet jeśli nie jest nim zainteresowane. W naturze zwierzęta nie mogą wrócić do jedzenia za pięć czy piętnaście minut, dlatego nie chcą dopuszczać do takich sytuacji również w domu. A w obecności potencjalnego przeciwnika powód do konfliktów zapewniony!

Zasada 6. Zapewnijcie kotu odpowiednie legowisko. Kocie preferencje w tym zakresie są znane. Koty łatwo dzielą z psami terytorium w pionie, ponieważ kot bez problemu wskoczy na górę, gdzie pies nie dosięgnie. A Wy powinniście dopilnować, aby pies nie przeszkadzał współlokatorowi swoją obecnością na dole, w promieniu około pięciu metrów od kociego miejsca.

Zasada 7. Nie nadużywajcie pieszczot! Co prawda nasza czułość jest im potrzebna i bardzo przyjemna dla nich, ale wszystko musi być z umiarem. Nigdy nie starajcie się poprawić stosunków poprzez głaskanie-drapanie. Nie podlizujcie się zwierzakowi! Lepiej pozwólcie swojemu dorosłemu zwierzakowi posiedzieć obok was podczas oglądania telewizji czy poobserwować jak przygotowujecie obiad. Na pewno znajdziecie coś, co było dla niego oznaką waszej sympatii. A przybysz w tym czasie będzie rozwijał swoje własne rytuały budowania z Państwem relacji.

Na koniec najważniejsza zasada. Nie wydawajcie zbędnych poleceń z byle powodu!

Mówimy tylko o tych najbardziej ogólnych sprawach, ale w każdej rodzinie może pojawić się wiele niuansów. Często doradzamy w takich sprawach i zawsze zadajemy nie jedno, a kilka dodatkowych pytań. Na wszelki wypadek chcemy podzielić się z wami kilkoma małymi sztuczkami, sprawdzonymi przeze nas dziesiątki razy, nie tylko w naszym rodzinnym domu, ale i w wielu innych domach.

Pojednanie skonfliktowanych stron

Wszystko co opisaliśmy dotyczy również sytuacji, gdy konflikt już dojrzał i nie wystarczy tylko tworzyć warunki dla wspólnego życia, ale godzić ze sobą już skłócone zwierzęta. W tym przypadku nie obejdzie się bez indywidualnej analizy sytuacji, ponieważ ogólne zalecenia nie istnieją!

Jeśli jedno ze zwierząt jest jeszcze dzieckiem, to będziecie je karmić częściej niż dorosłego zwierzaka. Zdecydowanie polecam, aby przypisać starszemu ulubieńcowi rolę dietetyka, który będzie próbował wszystkiego, co może znaleźć się w misce młodszego zwierzaka. Pół łyżeczki na próbę wystarczy. W ten sposób damy do zrozumienia starszemu zwierzakowi, że nie zapomnieliśmy o nim.

Istnieje proste rozwiązanie konfliktów związanych z jedzeniem. Pan, który karmi, jest przywódcą, i nie zaszkodzi, aby zwierzęta upewniły się o tym po raz kolejny. Weźcie swój talerz po jedzeniu, na którym pozostał rozmazany jakiś sos, albo puree z ziemniaków. Posadźcie zwierzęta obok siebie po obu stronach lub weźcie jednego z nich na ręce. Dajcie polizać talerz to jednemu, to drugiemu zwierzakowi. Ten, który pierwszy zacznie spór, traci prawo do kolejnego polizania. Jeśli umyślne chuligaństwo trwa nadal, to niegodziwca należy wystawić za drzwi. Tylko nie zapomnijcie wpuścić go z powrotem! Jest to niezwykle ważne, aby dać mu możliwość okazać skruchę. W przeciwnym razie on nie zrozumie czego od niego oczekiwaliście.

Relacje ze zwierzakami najlepiej układać podczas zabawy. W żadnym wypadku nie starajcie się rozweselić zwierzęta czy zmusić ich, aby więcej biegały. Do tych celów służą zabawy intelektualne, zwane „partnerskimi”. Niech starszy jako pierwszy zacznie zabawę, a młodszy się uczy. W ten sposób pokażecie jak się to dzieje w przyrodzie.

Czytaj więcej na Część 1. Jak pies z kotem

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!