Aktywne rasy psów

Aktywne rasy psów

07-01-2015

Wybierając czworonożnego przyjaciela należy zwrócić uwagę na cechy charakteru tej czy innej rasy. Jeśli chcą Państwo energicznego zwierzaka, który dużo się rusza i posiada dobre sportowe cechy, warto lepiej poznać najaktywniejsze razy psów. Natomiast jeżeli chcą Państwo mieć spokojnego flegmatycznego pieska, to też warto zapoznać się z rasami, żeby się nie pomylić.

Zazwyczaj za najenergiczniejsze, najbardziej wytrwałe i zdolne do dużego wysiłku uważane są tak zwane średnie rasy psów. Są to zwierzęta o średniej wadze (10-25 kg) i w związku z tym średniego wzrostu (zwykle od 40 do 60 cm w kłębie). Wśród takich pasów przeważają szczupłe zwierzęta o sportowej budowie ciała, dla których niezbędny jest codzienny wysiłek, długie spacery i intensywne zabawy.

„Zamęczyć” aktywnego psa nie jest łatwo, a poza tym po takiej zabawie może bardzo zmęczyć się sam właściciel, podczas gdy zwierzak będzie nadal gotów do zabaw i biegania jeszcze przez długi czas. Zarazem wielu właścicieli psów, szczególnie tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i mają dzieci, marzą właśnie o psie-bateryjce.

Jack Russell Terrier: wizytówka aktywności
Jak wiadomo, od każdej reguły są wyjątki. Mimo swoich stosunkowo niedużych rozmiarów (w kłębie rzadko osiąga 30 centymetrów) oraz niezbyt imponującej wadze (zwykle 5-6, rzadziej do 9 kg), psy rasy Jack Russell Terrier są jak prawdziwe akumulatory, niewyczerpane źródła energii, które w dodatku wyróżniają się wysoką inteligencją i zdolnością do codziennego opanowywania nowych poleceń. Poza tym są nieprawdopodobnie urzekające.

Zabawny wygląd, subtelny urok, śmieszny sprężynowy chód i inne ciekawe cechy sprawiają, że psy tej rasy stały się tak popularne w dzisiejszych czasach. Początkowo miała to być rasa psów myśliwskich: do polowania na lisy, i właśnie dlatego temperament Jack Russell Terrier – to przede wszystkim zapał, dążenie do osiągnięcia celu, brak strachu.


Tym psom trzeba poświęcać dużo uwagi, mogą one godzinami biegać i potrzebują ruchliwych zabaw.

Psy zaprzęgowe
Do grupy aktywnych psów zalicza się, oczywiście, rasy psów zaprzęgowych. To lubiane przez wszystkich Husky, Łajki, Malamuty. Zwierzęta każdej z tych ras w przeszłości były zaangażowane w ciężką fizyczną pracę.

Tak na przykład Husky syberyjski początkowo mieszkał z Eskimosami Czukotki pomagając im w przewozie osób czy towarów. Łajki również dużo pracowały w zaprzęgach, a ponadto wraz z właścicielami polowały na tak imponujące zwierzęta jak mors czy niedźwiedź. Jeżeli chodzi o psy rasy Malamute, to są one idealnymi pracownikami, jeśli trzeba przemieścić jakikolwiek rodzaj ładunku na dużą odległość. Te psy są w stanie przeciągać ładunki o wadze kilkuset kilogramów. Ze względu na swoją naturę potrzebują długich spacerów i ciężkich codziennych prac.

Rasy myśliwskie
Do aktywnych ras psów, niewątpliwie, zalicza się różnych przedstawicieli ras myśliwskich. Są to Charty, które zostały wychodowane, aby polować na zwierzęta metodą szczucia: taki pies koniecznie musi dogonić ofiarę. Są to również psy Gończe i Norowce (barwni przedstawiciele – lubiane przez wszystkich jamniki i już wspomniany Jack Russell Terrier, a także Pinczery i Foksteriery), polujące na ptaki (Cocker Spaniel, Seter), na duże zwierzęta (znowuż Łajki, a także Hokkaido, Anatolian), na średnie zwierzęta (Bakhmull, Beagle), psy posiadające cechy psów myśliwskich, pasterskich i stróżujących (Alopekis, Border Collie, Malamute, Berneński Pies Pasterski), i inne. Jak widać, jest to ogromna grupa ras, każdemu przedstawicielowi której jest potrzebna codzienna aktywność.

Rasy walczące i służbowe
Bardzo wytrzymałe i energiczne są rasy psów walczących, a także tych, które zostały wyhodowane, aby nieść pomóc w różnych sytuacjach (do pracy w wojsku, straży granicznej, służbie celnej itp). Wśród ras walczących szczególnie aktywne są Pit Bull Terrier, pierwotnie hodowane specjalnie do walk z innymi psami, mające ogromne pokłady energii. Teraz psy tej rasy są często angażowane w służbie człowiekowi.
Wśród psów służbowych należy również wymienić różne rodzaje owczarków (baskijski, belgijski), psów gończych, a także psów rasy Briard (ratownictwo, ochrona), Doberman, Terier (Czarny terier rosyjski i in.), Sznaucer. Aktywnością wyróżniają się również zmniejszone kopie tych psów, na przykład, Sznaucer miniaturowy czy miniaturowy Pinczer, stworzony na podobieństwo klasycznych Sznaucera i Pinczera.

Odwrotna strona aktywności
Widząc taki wybór aktywnych ras wiele osób zapewne zacznie się zastanawiać. Wniosek jest oczywisty: każda z aktywnych ras psów potrzebuje długich spacerów i solidnych ćwiczeń. Dlatego wybór zwierzaka to sprawa bardzo poważna, wymagająca nie tylko chęci posiadania psa, lecz także podjęcia słusznej decyzji.To gotowość ponoszenia pełnej odpowiedzialności za psa, akceptując wszystkie jej kluczowe cechy. Oznacza to, że właściciel i jego pies muszą mieć podobny styl życia i temperament. Pamiętajcie: aktywnemu psu jest potrzebny ruch, inaczej będzie on skazany na codzienne cierpienia, udręki i nieszczęśliwe życie.

Przeczytaj także: Koty i kartonowe pudełka

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!