Jaką temperaturę lubią papugi?

Jaką temperaturę lubią papugi?

01-04-2023

Gdy nadchodzą mrozy, wielu właścicieli ptaków zaniepokojonych jest tym, że ich zwierzę może marznąć, i zaczyna intensywnie ogrzewać pomieszczenie, w którym mieszkają ich ptaki. Ale czy papugom naprawdę jest to potrzebne?

Od razu należy zaznaczyć, że gdy zwierzęciu jest zimno, da się to zauważyć po jego zachowaniu. Siedzi wtedy nieruchomej w pozycji, naburmuszony, z wybałuszonymi oczami. W dodatku ptak nie wykazuje aktywności, a tym bardziej zainteresowania czymkolwiek. Jednakże takie zachowanie nie należy od razu odbierać wyłącznie jako znak, że papudze jest zimno. Zwierzę może zachowywać się w ten sposób również w innych sytuacjach, na przykład kiedy zaczyna chorować.

Zimno czy nie?

Od razu należy obalić mit, że ptaki kochają ciepło. Ptaki szczęśliwie żyją w temperaturze, w której mieszkają ich właściciele. Dlatego też nawet jeśli zimą w mieszkaniu jest 18-19°C, to dla ptaka jest to zupełnie normalne. Ogrzewać pomieszczenie specjalnie dla pupila nie warto. Co więcej, nawet 13-15°C to normalna temperatura dla zdrowego ptaka w wieku powyżej 6-8 miesięcy.

Natomiast przegrzewanie, nawet krótkotrwałe, papugi bardzo źle znoszą. Przebywanie w suchym, ogrzewanym miejscu jest bardzo szkodliwe dla ich płuc i upierzenia. Szczególnie niebezpieczne, jeśli w powietrzu znajduje się dużo kurzu, a tak jest w każdym mieszkaniu. Jeśli w pomieszczeniu jest za zimno i grzejnik musi być włączony, to należy zadbać o nawilżanie powietrza.

Co prawda zdarza się, że ochłodzenie stwarza niebezpieczeństwo dla ptactwa, ale dotyczy to gwałtownego spadku temperatury. Jeśli wystawić ptaka na dwór, gdzie jest ponad 13°C, to można nie obawiać się o wychłodzenie. Jednakże, jeżeli temperatura jest niższa, a różnica temperatur między wewnątrz i na zewnątrz jest większa niż 8°C, zwierzę będzie potrzebowało czasu na przystosowanie.

Szkodliwość przeciągów

Nie mniej niebezpieczne dla papug od przegrzewania się i gwałtownych zmian temperatur są również przeciągi. W zasadzie to prawie to samo, co spadek temperatury. Dlatego, aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się papuga, należy nakryć jej klatkę tak, aby nie było żadnych szczelin.

Jeśli na dworze wtedy nie jest za zimno, to można nakryć tylko tą część klatki, która jest ustawiona w kierunku skąd wieje. Jednakże, jeżeli w pomieszczeniu od razu robi się znacznie zimniej, należy w ogóle wynieść z niego klatkę na czas wietrzenia. Ponadto, po zamknięciu okna, nie należy od razu przenosić klatki ze zwierzakiem z powrotem, ale zaczekać, kiedy w pokoju stanie się nieco cieplej.

Zaziębienie

W wyniku przebywania w przeciągu papuga może się zaziębić. Jednak dość często właściciele mylą tę chorobę ze zwykłym kichaniem. Ptaki kichają dlatego, że do nozdrzy wpadają im pyłki i małe kawałki puchu. Taka sama reakcja występuje w przypadku zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. A czasami do nosa można trafić zwykła woda.

Jeśli jednak podczas kichania rozlatuje się śluz, jeśli nozdrza zatkane są ciemną skorupą lub się zaczerwieniły, może to oznaczać, że zwierzę jest przeziębione. Jeśli wszystko to łączy się z naburmuszonym wyglądem, należy pokazać ptaka ornitologowi.

Papugi są dość wrażliwe na otaczającą temperaturę powietrza, dlatego, aby uniknąć problemów zdrowotnych, należy uważnie monitorować ten wskaźnik. Nie ignorujcie zasad trzymania papugi, a tym bardziej oznak złego stanu zdrowia swojego pupila.

Przeczytaj także: Jakiego ptaka wybrać?

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!