Czego chce królik?

Czego chce królik?

27-02-2023

Właściciel długouchego zwierzaka nie zawsze jest w stanie zrozumieć, czego chce jego zwierzątko. Królik nie wyraża swoich emocji tak wyraźnie jak pies czy kot. Czasami więc wydaje się, że oprócz liścia kapusty królikowi niczego więcej do szczęścia nie trzeba. To nieprawda!

Aby zrozumieć swojego pupila, trzeba mu się bardzo uważnie przejrzeć: jego nawykom, postawom i wydawanym dźwiękom. Oczywiście, każdy królik jest inny, ale istnieją pewne zachowania właściwe każdemu z nich.

Codzienne pragnienia

Jeśli królik jest spokojny i zrelaksowany, to śpi, je, bada teren lub bawi się. Ponadto, takiego zwierzaka można przyuczyć do reagowania na nadane mu imię. Aby to zrobić, wypuszczając zwierzę na spacer, trzeba zaoferować mu kawałek owocu lub warzywa i wymawiać przy tym jego imię - z czasem zwierzę przyzwyczai się do niego.

Kiedy zwierzak chce pić lub jeść, aktywnie poszukuje pokarmu lub wody w swoim domku, zaczyna gryźć pręty klatki, plastykową miskę itp. Jeśli będąc głodny zobaczy właściciela, to stanie się bardzo pobudzony: zaczynie szarpać pręty klatki i wpychać między nie nos. Jeśli podstawić przed nim pokarm czy wodę, zwierzę chętnie rzuci się na miskę.

Gdy królik z jakiegoś powodu ciągle jest przestraszony, to może nie dawać oznak tego, że jest głodny. W takich przypadkach zwierzę zaczyna dość szybko chudnąć. Wtedy siedzi skulone z zamkniętymi oczami. Ponadto, jeśli zwierzę traci na wadze bez wyraźnego powodu, należy sprawdzić dzióbek poidła - być może piłeczka podająca wodę zaklinowała się i królik po prostu nie może samodzielnie się napić.

Problemy zdrowotne

Zdrowy królik – to aktywny królik, który ciągle jest czymś zajęty, albo je, albo bawi się, albo śpi. Ma wyraźne oczy, czystą i zadbaną sierść. Chory królik – to przeciwieństwo zdrowego, siedzi skulony, zwinięty w kłębek, ma przymrużone oczy, zjada niewiele lub w ogóle nic, ma potarganą sierść.

Potrzeba towarzystwa

W naturze króliki żyją w dużych koloniach, ale każdy ma swój teren. Dlatego też, jeżeli taki zwierzak nie ma krewnych, to potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Zwierzę musi też mieć przestrzeń osobistą (np. klatkę), gdzie może odpocząć od ludzi i gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał.

Kontakt właściciela z królikiem jest bardziej podobny do stosunków człowieka z kotem. Królik uważa, że to on jest władcą terenu, a wy mieszkacie w jego domu. Ponieważ karmicie go i dbacie o niego, w zamian on pozwala wam siebie kochać. Na ile bliskiego kontaktu z człowiekiem chce królik zależy od charakteru zwierzęcia i jego układu nerwowego. Bywają bardzo niezależne i bardzo potulne zwierzęta, dosłownie ogonem biegające po mieszkaniu za właścicielem.

Króliki mogą wybierać kogoś z członków rodziny i traktować go bardziej przechylnie niż innych. Ale mają krótką pamięć i już po kilku dniach mogą zapomnieć o wybranym właścicielu. Kiedy wyjeżdżacie, zwierzę stopniowo przełącza na inne aspekty swojego życia zapominając właściciela.

Króliki nie są zbyt dotykalskie, ale czasami lubią kiedy się je drapie za uchem lub po nosie. Niektóre lubią być głaskane, ale nie próbujcie drapać zwierzakowi podbródka, bo może uznać to za znak agresji i ugryźć was.

Charakter i psychikę królik w dużej mierze dziedziczy po rodzicach, dlatego jeśli chcecie mieć nieagresywnego zwierzaka z łagodnym temperamentem, musicie zgłosić się do wyspecjalizowanej hodowli, w której pracuje się nie tylko nad jakościowymi cechami rasy, ale również nad równowagą psychiczną i zwalczaniem agresji wobec człowieka.

Potrzeba zabaw

Króliki uwielbiają bawić się w godzinach porannych i wieczornych, kiedy są najbardziej aktywne. Można z nimi zagrać w berka, jeśli zwierzę jest dość śmiałe. I niekoniecznie biegać na nimi, wystarczy robić to ręką siedząc na podłodze. Ponadto króliki uwielbiają przesuwać przedmioty, dlatego można grać z nim w piłkę, będzie on z przyjemnością popychał ją z powrotem. Można zaproponować zwierzątku skakanie przez przeszkody czy obręcz. W tym celu należy zaopatrzyć się w plasterki marchwi i nagradzać zwierzę, kiedy poprawnie to zrobi.

A'propos, takiego zwierzaka można nauczyć wykonywania niektórych komend, na przykład popychania piłki, skakania przez obręcz lub przeszkody, przechodzenia przez tunele, wstawania na tylnych łapach, wskakiwania na krzesło. Można nawet nauczyć go otwierania kopert. Wystarczy poobserwować zwierzątko, zobaczyć, co lubi robić w wolnym czasie i pomyśleć, jak korzystając z łakomstwa przyzwyczaić go do robienia tych rzeczy po komendzie.

Królicze emocje

Radość króliki okazują pragnieniem skakania i wygłupiania się. Zaczynają biegać po pokoju lub klatce podskakując w powietrzu i robiąc różne salta. Szybkie bieganie i skakanie zastępują nagłym zatrzymywaniem się - królik zamiera na kilka sekund w jednej pozycji i znowu zaczyna się wygłupiać. Takie samo zachowanie można zaobserwować u szczeniąt i kociąt.

Określenie tego, kiedy królikowi jest smutno, jest bardzo trudne, ponieważ z reguły zawsze wie czym siebie zająć nawet w małej klatce. Takie zwierzęta mogą gryźć lub kopać, robić „przemeblowanie” w swoim domku itp. Jeśli królik jest zdrowy, to zwykle nie ma powodu, aby być smutnym.

W okresie hiperseksualności króliki miewają zmiany humoru, tak się dzieje w wieku 4-8 miesięcy. Podobnie podczas rui u samic, co 7-10 dni. W tym czasie są bardziej pobudzone i nerwowe.

Zwyczaje zwierzaka

Jednym z głównych zwyczajów królików jest próbowanie wszystkiego na ząb, dlatego trzeba mieć oko na swojego zwierzaka, jeśli ten spaceruje tam, gdzie może uszkodzić meble czy wyrządzić sobie krzywdę.

Króliki komunikują się za pomocą dźwięków i gestów. Na przykład stukanie łapą oznacza niebezpieczeństwo. Więc kiedy chcecie skończyć z niechcianym zachowaniem królika, wystarczy klasnąć rękami lub tupnąć nogą. Głośny krzyk oznacza silny ból lub strach. Jeśli zwierzątko warczy lub pomrukuje, oznacza to, że nie chce, aby mu przeszkadzano. Czasami może to być spowodowane jakąś chorobą. Jeśli królik liże rękę, jest to znak miłości i uwagi.

Przeczytaj także: Mity na temat fretek

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!