TOP 5 niewymagających rybek

TOP 5 niewymagających rybek

30-01-2023

Przedstawiamy zestawienie najbardziej niewymagających rybek akwariowych, których hodowla jest stosunkowo łatwa. Ten artykuł adresujemy początkującym i młodym hobbystom jako rodzaj przewodnika, który posłuży w wyborze rybek.

Od razu pragniemy zwrócić uwagę na to, że w zasadzie nie ma trudnych do utrzymania gatunków rybek. Jeśli stworzymy w akwarium optymalne warunki, troskliwie i uważnie będziemy traktować rybki, to nawet królowie akwarium nie sprawią kłopotów i będą tylko cieszyć oko.

Poniższa lista przedstawia listę rybek akwariowych z uwzględnieniem ich wytrzymałości, żywotności i odporności

1 miejsce – Gupiki

Nazwa łacińska: poecilia reticulata lub lebistes reticulata
Podrodzina: Poeciliinae
Optymalna temperatura wody: 20-26°C
pH: 6,5 – 8,5
Agresywność: 0%, nie agresywne
Kompatybilność gupików: ze wszystkimi spokojnymi małymi rybkami

Gupiki są jednymi z najbardziej popularnych i łatwych w hodowli rybek akwariowych. Śmiało można je polecić dzieciom lub początkującym hobbystom. Są to nieduże, żyworodne rybki. Mają jasną, pięknie zabarwioną płetwę ogonową. Jeśli stworzymy im optymalne warunki do życia, to gupiki nie tylko będą cieszyć nasze oko swoim pięknem, ale też z powodzeniem rozmnażać się. Hodowla tych rybek nie jest skomplikowana. Tak naprawdę przebiega ona samoczynnie, bez konieczności ingerencji człowieka.

Ponadto gupiki są bardzo odporne i przez dłuższy czas mogą przebywać się w zimnej wodzie, bez napowietrzania i filtracji. A czasami nawet w takich warunkach potrafią się rozmnażać. Eksperymentować z tym oczywiście nie należy, ale jeśli nagle zepsuł się Wam filtr do napowietrzania wody lub grzałka akwariowa, gupiki bez trudu przetrwają, zanim kupicie nowy sprzęt.

Kolejną zaletą tych rybek jest ich kompatybilność praktycznie ze wszystkimi spokojnymi i niedużymi rybkami. Tolerują one obecność takich ryb jak tetra, molinezją, czarna tetra i z wiele innych.

2 miejsce – Mieczyk

Nazwa łacińska: xiphophorus helleri
Podrodzina: Poeciliinae
Temperatura wody: 20-25°C pH: 7,0– 7,5
Twardość wody: 5-20
Agresywność: 0%, nie agresywne

Mieczyki, podobnie jak gupiki, są żyworodnymi rybkami akwariowymi, które są łatwe w hodowli. U mieczyków, podobnie jak u gupików, wyróżniamy wiele rodzajów, kształtów i kolorów. Ich znakiem rozpoznawczym jest tylna płetwa ogonowa, która ma kształt miecza, dzięki której otrzymał swoją nazwę.

Są to popularne i lubiane ryby. Warto również zauważyć, że w odróżnieniu od gupików, mieczyki można hodować zarówno ze spokojnymi rybami, jak i średnimi pielęgnicami. Mieczyki dobrze dogadują się ze skalarami.

3 miejsce – Kirysek pstry

Nazwa łacińska: corydoras paleatus
Podrodzina: kirysowate
Optymalna temperatura wody: 24-25°C
pH: 6,0– 7,0
Agresywność: 0%, nie agresywne
Kompatybilność: ze wszystkimi spokojnymi rybkami.

Lepiej nie trzymać ich w jednym akwarium z labeo, glonojadem i bojownikiem, ponieważ mogą się ganiać. Duże, drapieżne pielęgnice też są nienajlepszymi sąsiadami dla tych ryb. Złym towarzystwem dla kiryska są również duże, drapieżne pielęgnice.

Większość kirysków pstrych to spokojni i pożyteczni mieszkańcy akwarium. Istnieje dużo rodzajów kirysów. Jednym z najbardziej popularnych jest kirysek nakrapiany.

Ryby te nie wymagają indywidualnego karmienia, ponieważ żywią się resztkami pokarmu, który spadł na dno i nie został zjedzony przez inne ryby. Dlatego nazywa się je „sanitarnymi rybami”. Dbają o porządek, utrzymują czystość dna akwarium.

Interesującą cechą tych rybek jest to, że oprócz oskrzeli oddychają też za pomocą jelit. Dzięki odbytowi nabierają powietrze z powierzchni wody. Posiadacze tych ryb mogą obserwować, jak kiryski z dna akwarium z dużą prędkością lecą do krawędzi wody, a potem z powrotem. Mogą to robić dzięki oddychaniu jelitowemu.

4 miejsce – Neonki

Nazwa łacińska: paracheirodon
Podrodzina: karpie,characidae
Optymalna temperatura wody: 18-24°C
pH: 5,50– 8,0
Twardość wody: 5-20
Agresywność: 0%
Kompatybilność: nieagresywne, spokojne rybki (neony, tetry, zmienniki, latarniki).

Neonki są szybkimi, spokojnymi rybkami akwariowymi. Lubią żyć w grupie. Ich neonowy brokat olśniewa i sprawia, że akwarium jest żywe i jaskrawe. Hodować je bardzo łatwo. Są to wszystkożerne rybki, które można trzymać w małych akwariach. W akwarium zalecana jest niska temperatura wody, ponieważ od niej zależy długość ich życia. W temperaturze 18°C taka rybka żyje 4 lata, przy 22°C - 3 lata, przy 27°C - 1,5 roku.

Istnieje bardzo wiele rodzajów neonów, np. błękitny neon lub zwyczajny neon, neon szary, neon czerwony, neon zielony, neon czarny, sztucznie hodowane neony: neon złoty, neon diamentowy, a także rzadkie neony: neon pomarańczowy. Aby wasze akwarium mieniło się wszystkimi kolorami tęczy!

5 miejsce - Czarna tetra

Nazwa łacińska: gymnocorymbus ternetzi
Synonimy: żałobna tetra
Podrodzina: kąsaczowate
Temperatura wody: 21-24°C
pH: 5,7– 7,0
Twardość wody: 6-16
Agresywność: 20%, mało agresywne
Kompatybilność: można je hodować ze wszystkimi spokojnymi, nieagresywnymi rybkami. Ponadto przy jednoczesnym zarybianiu dobrze dogaduje się nawet ze skalarami.

Czarna tetra to srebrno-czarna stadna rybka, która ma trzy czarne poprzeczne pasy, z których jeden przechodzi przez oko. Przeważnie ma 4-5 cm długości. Wyróżnia ją cichy spokojny charakter. Bez problemu dogaduje się z wieloma innymi gatunkami ryb. Jest nieśmiała, często blednie, gdy coś ją przerazi. Takie rybki można trzymać nawet w małych akwariach od 30 litrów.

Ciekawostką na temat tych rybek jest to, że w 2011 roku została wyhodowana przez naukowców świecąca genetycznie modyfikowana Czarna tetra (rybka GLO). Rybka ta jest bardzo kolorowa i może świecić w ciemnościach.

Podsumowując zestawienie akwariowych rybek, chciałoby się zacytować słowa Antoine de Saint-Exupery: „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Pamiętaj zawsze o swoich ulubieńcach, a one będą sprawiać Ci radość!

Przeczytaj także: Zakup rybki do akwarium

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!