Słabe punkty świnki miniaturki

Słabe punkty świnki miniaturki

20-01-2023

Najbardziej narażone na rozwój infekcji i różnego rodzaju choroby u świnek miniaturek są oczy, uszy i ryjek. Właściciel takiego zwierzaka musi szczególnie uważać na te części ciała, w przeciwnym razie zdrowie pupila może się pogorszyć.

Najczęstszymi objawami chorób, na które chorują świnki miniaturki, to apatia, utrata apetytu i niechęć do zabawy. Świnki miniaturki są istotami bardzo towarzyskimi, które potrzebują opieki właściciela i kontaktu z innymi zwierzętami w domu. Takie zwierzęta poszukują towarzystwa, starają się uczestniczyć w życiu rodziny, rozmowach i zabawach. Te zwierzątka chcą być ciągle w centrum zainteresowania poprzez pieszczoty, drapanie po brzuszku i uszach. Jeżeli zwierzak przestał mieć ochotę na takie zabawy, to może to oznaczać chorobę.

Oczy

Z reguły świnki miniaturki nie mają dobrego wzroku, dlatego też słabo orientują się w ciemnościach i nie zawsze rozróżniają przedmioty. Jeśli właściciel zauważa coś niepokojącego w ich zachowaniu, nie trzeba od razu zamartwiać się i iść z tym do weterynarza. Jeśli zwierzę bardzo źle widzi i dosłownie wchodzi na ściany, dopiero wtedy warto zabrać go do lekarza.

Pomimo małego wzrostu i pozornie kruchej sylwetki, świnki miniaturki należy codziennie wyprowadzać na spacery, nawet zimą. Te zwierzaki potrzebują ruchu i świeżego powietrza. Jest jednak także negatywna strona spacerów. Na dworze w oczy zwierzaka dostaje się kurz i brud, co prowadzi do powstania ciemnej wydzieliny na powiekach. Śluz ten jest ochronną reakcją organizmu na ciało obce, nie należy się go bać.

Natomiast jeśli u świnki na powiekach pojawia się ropa, a oczy stają się wyraźnie opuchnięte, to można zacząć się niepokoić. Najczęściej oczy świnki miniaturki cierpią na zapalenie spojówek – chorobę spowodowaną drobnoustrojami. W takim przypadku zwierzaka powinien obejrzeć weterynarz – okulista. Jeśli zapalenia spojówek nie zaczniemy leczyć w porę, to może ono przejść w postać przewlekłą, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznego zmętnienia rogówki lub nawet całkowitej utraty wzroku.

Młode osobniki znacznie lepiej znoszą chorobę. Dlatego często właścicielom świnki może się wydawać, że nic niepokojącego z ich pupilem się nie dzieje. Niestety tak nie jest. W przypadku młodej świnki powinno być zastosowane takie samo leczenie jak w przypadku dorosłego osobnika, przy czym nie warto próbować samodzielnie leczyć zwierzę. Koniecznie zabierzcie go do lekarza, bo tylko specjalista może zalecić odpowiednie maści lub krople.

Zapalenie rogówki może być konsekwencją zapalenia spojówek. Zdarza się, że stan zapalny przenosi się z sąsiadujących tkanek, co może być następstwem chorób zakaźnych. Czasami taka choroba jest skutkiem zapalenia spojówek i rogówki.

Głównymi objawami zapalenia rogówki są: łzawienie, mrużenie oczu, zaczerwienienie spojówek, zmętnienie rogówki, które nasila się wraz z rozwojem zapalenia. Jeśli choroba nie jest leczona, to z czasem może pojawić się ropień, a następnie owrzodzenie i perforacja rogówki. Bardzo ważne jest, aby skontaktować się z weterynarzem jeszcze w początkowym etapie rozwoju choroby, gdyż wtedy można uniknąć jej kolejnych etapów.

U młodych prosiaczków można czasami zaobserwować obrzęk oczu: rzęsy praktycznie leżą na powiekach. Często dotyczy to nie tylko świnek, ale też innych zwierząt. Takie zaburzenia można usunąć operacyjnie, w przeciwnym razie rzęsy przez cały czas będą ranić gałkę oczną zwierzaka, co z czasem poważnie zepsuje jego wzrok.

Na starość u świnek mogą pojawić się fałdy tłuszczowe, które zwisają na oczy. Czasami tak bywa też u zwierząt, które nie mają nadwagi. W pewnym wieku takie zmarszczki stają się na tyle ciężkie, że pogarszają jego pole widzenia. W takich przypadkach weterynarze usuwają chirurgicznie zmarszczki i złogi tkanki tłuszczowej, jednak jest to dość kosztowna operacja i nie wszystkich właścicieli świnek miniaturek na to stać.

Uszy

Świnki miniaturki mają bardzo dobry słuch, ale ten narząd również podatny jest na choroby. Aby Państwa prosiaczka nie bolały uszy, należy dokładnie czyścić je specjalnymi patyczkami, ale niezbyt głęboko, gdyż w uszach znajduje się substancja, która chroni aparat słuchowy przed owadami, kurzem, brudem i infekcją. Najlepiej taką wydzielinę wycierać chusteczką lub wacikiem, zbierając wszystkie resztki, aby zwierzę nie poplamiło tym mebli.

Na wewnętrznej części ucha pojawia się skorupa, które zmusza zwierzę do drapania się. Objawy te mogą oznaczać, że zwierzę choruje na świerzb. Jest to choroba skóry spowodowana roztoczami Sarkoptes. W takim przypadku należy skontaktować się z weterynarzem. Specjalista powinien zrobić dokładne badania, przepisać maści lub inne leki.

Czasami u świnek pojawia się zapalenie ucha środkowego. Choroba ta najczęściej występuje u zwierząt hodowlanych, kiedy w zewnętrznym kanale słuchowym gromadzi się duża ilość siarki, zaczyna rozwijać się grzybica lub też po zbyt długim kontakcie z wodą. Ale czasami również świnki domowe chorują na zapalenie ucha. Jednym z objawów tej choroby jest większe skupienia uwagi zwierzęcia na tym uchu i częste odwracanie głowy w stronę chorego narządu.

Nos i usta

Prosiaczek dość często narażony jest na choroby wywoływane różnymi infekcjami. Choroby dróg oddechowych mogą rozwijać się samodzielnie bądź w połączeniu z innym chorobami. Głównymi objawami takich chorób są: kaszel, duszności, wymioty, zaburzenia rytmu i częstości oddychania, zmiany w drogach oddechowych i trudności z oddychaniem w pozycji leżącej.

Jedną z najczęściej występujących chorób błony śluzowej nosa jest nieżyt nosa. Występuje głównie u bardzo młodych lub odwrotnie – u podstarzałych zwierząt. Przyczyną nieżytu nosa może być wdychanie gorącego powietrza, jedzenie nieświeżej karmy, uszkodzenie błony śluzowej nosa, obecność w powietrzu gazów lub pyłów.

Choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostra charakteryzuje się wydzieliną z nosa (katarem), zwierzęta kichają i kręcą głową. Śluzówka nosa pęcznieje, na ściankach pojawia się skorupka zaschniętego wysięku. W przypadku dużego obrzęku zwierzę zaczyna oddychać ustami. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa długo się leczy i może mieć powikłania. Główną bronią w walce przeciwko nieżytowi nosa jest oczywiście profilaktyka procesów przyczyniających się do powstawania chorób i przestrzeganie podstawowych zasad higieny u świnek, a także terminowa wizyta u lekarza weterynarii.

Inną częstą chorobą wśród świnek jest zapalenie krtani, w niektórych przypadkach połączone z uszkodzeniem błony śluzowej tchawicy i gardła. Przy takiej chorobie u świnki występuje suchy, bolesny kaszel, który nasila się przy wejściu lub wyjściu z pomieszczenia. Obserwuje się również wzrost temperatury ciała i duszności.

Na zapalenie krtani może zachorować świnka, która wdychała przez drogi oddechowe szkodliwe substancje, drażniące gazy, co doprowadziło do mechanicznego podrażnienia błony śluzowej, przy drastycznej zmianie wdychanego powietrza, a także w wyniku niektórych chorób zakaźnych. Zapalenie krtani trwa od 10-15 dni, po tym czasie może przejść w postać przewlekłą.

W leczeniu krtani, tak samo jak w przypadku innych chorób, należy zasięgnąć porady weterynarza. Na podstawie badań klinicznych specjalista postawi diagnozę i zaleci leczenie kompleksowe, które powinno obejmować nie tylko branie leków, ale też stosowanie odpowiedniej diety, redukcję czynników wywołujących stres i strach. Przy zapaleniu krtani należy nawadniać krtań olejami roślinnymi, a na gardło należy nakładać rozgrzewające okłady.

W przypadku choroby zwierzaka należy zwracać się tylko do tych weterynarzy, którzy specjalizują się w leczeniu świnek miniaturek, ponieważ nieprawidłowe leczenie może poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Szczególnie uważnie należy traktować antybiotyki i środki znieczulające. Opiekujcie się swoimi świnkami i leczcie je prawidłowo!

Przeczytaj także: Czym bawi się fretka?

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!