Jak piją wodę koty, a jak piją psy?

Jak piją wodę koty, a jak piją psy?

12-01-2023

Właściciele kotów lub psów niejednokrotnie widzieli, jak piją ich zwierzęta. Wydawałoby się, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak, jeśli przyjrzeć się temu bliżej to okaże się, że jama ustna zwierzęcia staje się w tym momencie urządzeniem doskonałym, które dokonuje niesamowitej czynności!

Gdy patrzymy jak kot albo pies pije wodę, wydaje się nam, że nie ma w tym żadnego specjalnego schematu. Zwierzę po prostu stara się lizać płyn, głośno przy tym bulgocząc. Wydaje się, że gdyby człowiek zaczął pić z miski, to wszystko wyglądałoby tak samo. A jednak tak nie jest. U naszych podopiecznych proces picia jest tak dopracowany przez naturę, że po wnikliwej analizie okazuje się on czymś wręcz niesamowitym. Ponadto psy i koty piją zupełnie inaczej.

Jak pije pies?

Pies ma dość długi i szeroki, ale przy tym łagodny i bardzo elastyczny język. Tak więc podczas picia zwierzę może wygiąć go w przeciwną stronę albo złożyć prawie w połowie. W ten sposób powstaje głęboki pojemnik, coś w rodzaju czerpaka. Przy każdym zanurzeniu w wodzie język zaczerpuje dużą ilość wody i wlewa do pyska.

To niesamowite, ale na tym proces picia się nie kończy! Zapewne każdy, kto obserwował psa który pije, słyszał odgłosy jakie on wydaje przy tej czynności. Tak więc wszystkie te odgłosy są spowodowane nie przez niedbalstwo zwierzęcia, lecz przez to, że jego język w trakcie picia uderza o powierzchnię wody. Pies tworzy wodny słup, który odgryza po kawałeczku i wprowadza do jamy ustnej.

W ten sposób nasz zwierzak nie tylko czerpie wodę swoim dużym językiem, ale i połyka część wody, która powstaje pod jego brodą w czasie picia. Innymi słowy zwierzak może połknąć prawie dwa razy więcej wody niż może się nam wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak pije kot?

W przypadku kota proces picia wody wygląda inaczej niż w przypadku psa. Na języku kota są cienkie, ale wytrzymałe igiełki skierowane w kierunku gardła. One tworzą coś na podobieństwo tarki. Zapewne każdy, kogo kot przynajmniej raz polizał, poczuł chropowatość jego języka.

Kot podobnie jak pies odgina język do tyłu, ale nie po to, aby zaczerpnąć wody. Służy mu to do rozczapierzenia o rozstawienia swojego języka-tarki. Przy każdym zanurzeniu języka kąt między igiełkami powiększa się, a woda zatrzymuje się na języku i w ten sposób trafia do gardła.

Podobieństwo procesu picia u kota i psa polega na tym, że kot też tworzy mały wodny słupek, który chwyta pyskiem. Jednak w przeciwieństwie do psów, koty robią to znacznie ciszej i dokładniej. Zoolodzy zakładają, że w przeciwieństwie do towarzyskich i hałaśliwych psów, koty jako samotni drapieżniki są przyzwyczajone wszystko robić cicho, aby nikt nie zwracał na nich uwagi.

Przeczytaj także: „Jak pies z kotem” – błędy w budowaniu więzi między zwierzętami

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!