Puszatek.pl

Pomysły na domek dla kota 11 kwietnia 2021

Pomysły na domek dla kota
Czy kotu należy się specjalne miejsce w domu? Czy może on siedzieć na parapecie, wspinać się po szafkach i ostrzyć sobie pazury o meble?

Koty już od dawna mieszkają z ludźmi. Kiedyś mieszkały w przestronnych chatach, a teraz w małych mieszkaniach. Te zwierzęta potrafią się dostosować, ale też potrzebują prywatnej przestrzeni.

Domek dla kota spełnia dwie podstawowe funkcje – jest miejscem, gdzie można wygodnie poleżeć i poostrzyć sobie pazurki. Kot, w przeciwieństwie do ludzi, postrzega przestrzeń nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Oczywistym dla niego jest wspinanie się na drzewa, skakanie na szafy, zasłony i półki. Dlatego też domek dla kota to przede wszystkim różnej wysokości półki, gdzie kot może poleżeć, odpocząć, poskakać, wspinać się. W domku można zrobić specjalną norę, w której kociak będzie mógł się ukryć. Aby kot mógł ostrzyć swoje pazurki, półki wykonuje się z grubego filcu, natomiast drewniane stojaki owija się grubą liną, tworząc swoisty drapak dla kota.

Poniżej kilka pomysłów na stworzenie domku dla kota:

1. Można kupić gotowy domek dla kota lub zrobić go samodzielnie. Do tego może posłużyć nawet zwykły karton. Najważniejsze jest to, aby domek był dostosowany do wielkości zwierzaka, aby nie był za ciasny dla niego. W jednej ze ścianek pudełka wycina się właz, a wnętrze domku wyściela się miękkim materiałem: pluszem, futerkiem lub pianką. Na zewnętrznych ściankach można zamocować drapak lub sztywną tkaninę, gdzie kociak będzie mógł ostrzyć swoje pazurki.

2. Ale najlepiej było by zrobić dla kociaka wielopoziomowy domek. Można go zrobić ze starego stołka czy stolika. Taki domek można zrobić również z kawałków rur ze sztucznego tworzywa, które należy szczelnie owinąć liną. Na górze tworzymy miejsce do wypoczynku. Ścianki warto obić pianką lub tkaniną.

3. Można pomyśleć o bardziej złożonej lub nietypowej konstrukcji. Przykładem jest leżanka dla kota w starym telewizorze. Domek robi się w postaci wigwamu lub namiotu. Wtedy służy on jako domek dla kota, a jednocześnie jest ozdobą mieszkania.

Przeczytaj także Błędy w karmieniu kota

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

  • Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178
  • Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej pod adresem: LINK DO PŁATNOŚCI

Dziękujemy!

Puszatek.pl wspiera bezdomne zwiarzaki, m.in. takie jak kot i pies w znalezieniu domu, przeważenie tym które przebywają w schronisku. Niesiemy pomoc, aby połączyć zwierzaka z nowymi właścicielami.