Puszatek.pl

Koty i kartonowe pudełka 9 stycznia 2015

Koty i kartonowe pudełka
Urocze mruczki są bez wątpienia bardzo ciekawskimi i zabawnymi stworzeniami. Na przykład, powszechnie wiadomo, że prawie wszystkie koty, czy małe czy duże, szaleją na punkcie kartonowych pudełek. Dlaczego zatem te domowe przedstawiciele kotowatych tak kochają te zwykłe pojemniki?

Obserwowanie kota, kiedy ten wciska się do pudełka, niezdarnie wskakuje do niego czy też poluje z ukrycia kartonu, jest zawsze bardzo ciekawą zabawą. Zapewne wielu posiadaczy kotów zadawało sobie pytanie, co tak przyciąga ich zwierzaki, mające zaiste królewskie spokojne usposobienie, do tak, wydawało by się, zwyczajnego przedmiotu, jakim jest kartonowe pudło.

Kartonowy domek
Oczywiście pierwszą rzeczą, która przychodzi im do głowy, to ta, że pudełko interesuje kota czy kotkę tylko jako zabawka. Ale to nie jedyny powód kociej miłości do pudełka: okazuje się bowiem, że są jeszcze inne powody, dla których tym zwierzętom tak bardzo przypadły do gustu kartonowe domki.

Zdaniem specjalistów felinologów pudełko dla kota to imitacja nory, czyli bezpiecznego schronienia i osobistej przestrzeni. Właśnie dlatego mruczki tak starannie urządzają się wewnątrz swojego kartonowego domku i mogą tam często spać z poczuciem własnego bezpieczeństwa. Szczególnie zabawne jest oglądanie dużego kota, który przez kilka minut krąży na jednym miejscu próbując zmieścić się do niedużego pudełka (na przykład po butach), które jest
wyraźnie mniejsze niż on sam. Dlatego też jeżeli wyposażyć odpowiednie pudełko w miękką podkładkę do leżenia i kilka innych drobiazgów, to z pewnością stanie się ulubionym miejscem każdego kota.

Gdzie się urodziłeś…
Niektórzy profesjonalni hodowcy uważają, że pudełko kojarzy się kotom z norą również dlatego, że koty często rodzą się w podobnych miejscach i pierwsze dni swego życia spędzają w otoczeniu matczynej troski i ciepła. Ten przedmiot kojarzy się im z czymś bliskim i bezpiecznym, to zachowane z dzieciństwa przyzwyczajenie, że dom powinien być właśnie taki.

Pociągający aromat
Istnieje opinia, że karton (czy papier w ogóle) ma specyficzny zapach przyciągający koty, ale niewyczuwalny dla ludzkiego nosa. Koty często bawią się zwitkami papieru, nie są obojętne wobec czasopism, gazet czy regałów z książkami. Niektórzy specjaliści twierdzą, że papier pachnie drzewem, z którego jest wyprodukowany, a ponieważ koty żyjący na wolności świetnie się czują na drzewach, to zapach ten przyciąga ich jak zew natury. Jednakże nie ma niezbitych dowodów potwierdzających tę opinię.

Życie to zabawa
Oczywiście, że pudła wszelakiej wielkości są ulubionym miejscem kocich zabaw. Jednakże to, co my nazywamy zwykłą zabawą, dla kotów jest realizacją instynktu łowcy. Siedząc w pudełku kot czuje się jak w ukryciu, z którego wygodnie jest obserwować obiekt polowania i nieoczekiwanie rzucić się na niego.

Niektórzy posiadacze kotów specjalnie robią w pudełku otwory różnej wielkości, dzięki którym polowanie staje się dla kota jeszcze bardziej interesujące. Można też połączyć ze sobą kilka pudełek pod rząd. Wtedy zwierzę znajdzie się w kartonowym tunelu, w którym również będzie ciekawie spędzało czas.

Alternatywa dla pudełka
Jeszcze jedna pasja kotów to reklamówki. Zwierzęta lubią bawić się tymi dziwnymi szeleszczącymi przedmiotami, pakować się do środka czy spać na reklamówce, w której dopiero co zostały przyniesione zakupy. Wydaje się, że szeleszczenie reklamówki zaczarowuje koty nie pozwalając im obojętnie siedzieć obok. Tak samo jak pudełko, reklamówka to zabawa i ukrycie, ale każde ma swoje właściwości i swój własny zapach.

Koty bywają bardzo wybredne w wyborze interesujących je przedmiotów, ale czasami jest na odwrót, mogą dużo czasu spędzić bawiąc się z najzwyczajniejszą rzeczą, którą właściciele mieli zamiar wyrzucić. Wystarczy uważnie obserwować zwierzaka, a całkiem zwyczajne pudełko czy reklamówka może przydać się i stać się ulubionym tematem zabaw z kotem.

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

  • Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178
  • Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej pod adresem: LINK DO PŁATNOŚCI

Dziękujemy!

Puszatek.pl wspiera bezdomne zwiarzaki, m.in. takie jak kot i pies w znalezieniu domu, przeważenie tym które przebywają w schronisku. Niesiemy pomoc, aby połączyć zwierzaka z nowymi właścicielami.